Vedeli ste, že aj pre kancelárske práce a administratívne práce sú stanovené maximálne dovolené limity hluku?
Prostredie najmä vo výrobných prevádzkach býva často zaťažované hlukom, ktorý je tvorený prevádzkou strojov. Dlhodobé pôsobenie hluku na pracovníkov môže mať závažné negatívne dopady na ich zdravie. Zvýšená hladina hluku môže spôsobiť nielen závažné poruchy sluchu, ale zvýšený stres spôsobený hlukom má významný vplyv na celkové zdravie. V konečnom dôsledku môže byť práve hluk príčinou závažných chorôb. Hluk môže, okrem iného, spôsobiť trvalé zvýšenie krvného tlaku, čo je známy rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych chorôb. Neposledným rizikovým faktorom pri práci v hlučnom prostredí je ovplyvnenie pozornosti a koncentrácie pracovníkov. To zvyšuje pravdepodobnosť chýb pri práci a spôsobuje zvýšené riziko pracovného úrazu.
Ako to je s hlukom na pracovisku?
Dovolené hladiny hluku v priemysle sú uvedené v Zbierke zákonov SR č. 115 / 2006. Tento zákon stanovuje minimálne zdravotné a bezpečnostné požiadavky na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku. V zákone sú popísané dovolené maximálne hladiny hluku v prevádzkach ako aj dovolené hodnoty hladín hluku pre rôzne skupiny prác.
Či je hluk na pracovisku prekročený, alebo nie je sa stanovuje výpočtom na základe meraní a následne prepočtom na tzv. Normalizovanú hladinu hlukovej expozície, ktorej hodnota sa udáva v decibeloch (dB). Táto hodnota hovorí o čase pôsobenia hladiny hluku na pracovníka počas jeho práce. Jednoducho povedané je to hodnota o dávke hluku, ktorá pôsobí na pracovníka počas pracovnej zmeny. Aby sa zabezpečilo správne a presné posúdenie prekročenia limitov hluku na pracovisku vykonávajú sa špeciálne merania.
Meranie vykonávajú pracovníci s oprávnením vykonávať túto činnosť. Nie je to teda len hodnota hladiny akustického tlaku nameraná laicky a náhodne. Meranie sa musí vykonať za presne určených podmienok tzv. určenými meradlami, zvukomermi s triedou presnosti 1. Pre zabezpečenie objektívnosti merania je presnosť meracích mikrofónov a samotných prístrojov kontrolovaná v pravidelných časových intervaloch určených legislatívou v štátnom Technickom skúšobnom ústave.
Techniky odhlučnenia v priemysle
Ako správne postupovať pri znižovaní hluku v priemysle? V prvom kroku je veľmi dôležitá správna diagnostika. Tá vyžaduje sériu akustických meraní a následné zmapovanie situácie. Matematické modelovanie pomáha presne a cielene určiť zdroj hluku a jeho charakter vyžarovania hluku do okolitého priestoru.
Na základe správnej diagnostiky a predikčných výpočtov vieme potom cielene navrhnúť reálne najúčinnejšie protihlukové opatrenia a predpovedať ich reálnu účinnosť. Spôsob zníženia hluku v pracovnom prostredí sa stanovuje individuálne podľa danej situácie. Cena za takéto posúdenie a návrh býva zanedbateľná oproti cene, ktorá by bola investovaná do nesprávneho, laického riešenia typu pokus – omyl.
Jednou s techník je zníženie hluku stroja pomocou akustického krytu. V princípe sa jedná o to, že sa okolo stroja umiestni akustický kryt. Zvukovo pohltivý akustický kryt sa skladá zo zvyčajne kovových akustických panelov naplnených rôznymi materiálmi. Výplň sa určuje na základe výsledkov meraní tak, aby akustický kryt čo najúčinnejšie zachytával hluk šíriaci sa zo stroja do okolia.
Hlukovo tieniaci kryt môže obsahovať dvere, vráta, priezory, jednoducho odnímateľné diely pre údržbu a podobné diely. Akustická kapotáž počíta aj s vetracími otvormi určenými pre chladenie samotného stroja. V prípade väčších kapotáží aj s vnútorným osvetlením a inými potrebnými doplnkami. Pri návrhu protihlukového krytu je potrebná súčinnosť s pracovníkmi a technológmi v prevádzke, ktorí pripomienkujú návrhy. Protihluková kapotáž stroja je vždy navrhovaná ako atypická a je určená pre iba konkrétny stroj. Táto technika odhlučnenia sa používa veľmi často a patrí medzi
Ďalšou možnosťou pri odhlučnení prevádzky je použitie akustických zásten, resp. paravánov. Akustický paraván pôsobí ako tienidlo hluku. Ako tienidlo hluku však funguje iba pri splnení istých fyzikálnych podmienok vyplývajúcich z princípov šírenia zvuku u
Odhlučnenie pomocou zvukovo pohltivých stenových obkladov je ďalší možný spôsob. Túto metódu je možné použiť, ale pri splnení určitých podmienok. Od tohto spôsobu odhlučnenia, vďaka jeho jednoduchej aplikovateľnosti, sa veľmi často očakávajú výsledky, ktoré nie je možné reálne dosiahnuť. Častým javom je vysoká investícia do akustických obkladov a žalostný výsledok.
Pohltivý obklad na stene, alebo strope, síce funguje, ale pre správnu aplikáciu je potrebné zobrať do úvahy fyzikálne vlastnosti. Zvuk, ktorý dopadne na takýto obklad je čiastočne pohltený. Naspäť sa teda odrazí iba časť zvukovej energie. Odrazený hluk bude mať menšiu energiu a iné frekvenčné spektrum. Koľko energie sa po odraze bude šíriť do priestoru naspäť to závisí od typu pohltivého prvku, od jeho materiálového zloženia a aj hrúbky takého obkladu.
Dobré je uvedomiť si, že akustické absorbéry umiestnené na stenách či strope zabraňujú iba odrazeniu sa zvukovej energie naspäť do priestoru a nemajú nijaký vplyv na hluk šíriaci sa von zo stroja. Ak sa teda pracovník nachádza v blízkosti hlučného stroja, alebo viacerých hlučných strojov a dopadá na neho prevažne priama zvuková energia z tohto stroja, potom akustické obklady umiestnené na vzdialenejších stenách či na strope budú mať minimálny vplyv na zníženie hluku na pracovnom mieste.
Záver
Pri riešení odhlučnenia výrobných prevádzok sa odporúča veľmi pozorne preskúmať hlukové pomery na pracovných miestach, šírenie sa hluku v priestore a taktiež správne odmerať vyžarovanie hluku strojmi. Na základe takýchto zistení je potom možné urobiť seriózny návrh realizácie odhlučňovacích opatrení. Účinne a efektívne odhlučniť výrobnú prevádzku býva výzva, ktorá niekedy vyžaduje aj etapovité riešenia. Najlepší pomer ceny a výkonu je možné dosiahnuť iba pri odbornom návrhu riešenia s pomocou skúseného akustika.
Potrebujete riešiť zvýšený hluk na pracovisku?
Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme.